Zalany iPhone – Jakie kroki podjąć żeby zwiększyć szanse na jego uratowanie?

Jedną z najpowszechniejszych przyczyn awarii smartfonów jest ich zalanie. Niestety nawet krótkotrwały kontakt urządzenia elektronicznego z cieczą może wywołać prawdziwe spustoszenie. Co zatem zrobić, gdy przytrafi się nam taka nieprzyjemna niespodzianka? Przede wszystkim – nie panikować! Uratowanie zamoczonego urządzenia jest wysoce prawdopodobne, o ile tylko będziemy mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii.

Ustalmy najpierw jaki wpływ na urządzenie ma ciecz?

Dlaczego płyn może uszkodzić MacBooka bądź iPhone’a? Odpowiedź jest bardzo prosta. Pod obudową sprzętu Apple kryją się obwody wykonane z metalu – przeważnie miedzi, cyny bądź złota. Ciecz zaś przyczynia się, po pierwsze – do ich zwarcia, po drugie zaś – korozji. Dlatego właśnie objawy uszkodzenia nierzadko, pojawiają się dopiero po upływie czasu. Kontaktu z wodą nie należy ignorować nawet, jeśli wydaje się, że nasze jabłuszko działa po nim w pełni poprawnie.

Pogromcy mitów- ryż, suszarka i itp

Fora internetowe, wydawać by się mogły, kopalnia wiedzy oraz lifehacków z dziedziny usuwania skutków zalania telefonu. Między innymi możemy przeczytać, że gdy dojdzie do kontaktu iPhone’a z wodą najlepiej schować go w misce wypełnionej ryżem bądź wysuszyć suszarką. Na pierwszy rzut oka jest to rozwiązanie logiczne. Ryż posiada właściwości higroskopijne, suszarka natomiast pozwala odparować wilgoć. W rzeczywistości jednak metody te należy „włożyć między bajki”. A co z kaloryferem czy (nie daj Boże!) mikrofalówką? Ich zastosowanie tylko wzmocni proces korozyjny gdyż podgrzewanie przyspieszy reakcje chemiczne wywołujące rdzewienie. Problem polega na tym, że żadna z tych złotych rad nie jest gwarantem rozwiązania problemu. Jest to raczej doraźna pomoc, która jedynie maskuje spustoszenie jakie sieje płyn w sprzęcie elektronicznym. Jakie podjąć kroki żeby zwiększyć szanse na uratowanie telefonu? Po pierwsze i najważniejsze nie wolno tracić zimnej krwi i załamywać rąk bo nie wszystko jeszcze stracone!

Wyłącz urządzenie

Skutecznie zahamuje to proces elektrolizy, a więc wydłuży czas potrzebny do powstania korozji. Pod żadnym pozorem nie próbuj uruchomić urządzenia, gdyż może to wywołać zwarcie i nieodwracalne uszkodzenia.

Wyjmij kartę SIM

Następnym krokiem jest wyjęcie karty sim. Dzięki zdjętej klapce telefon będzie miał lepszy dostęp powietrza, .

Udaj się do serwisu

Kolejnym krokiem jest niezwłoczne udanie się do serwisu iPhone. Jest to jedyne miejsce gdzie tak naprawdę istnieje szansa na uratowanie urządzenia Im krótszy czas od momentu zalania do oddania do naprawy tym większa szansa na skuteczną naprawę! Niech nie zwiedzie Was fakt, że np. telefon miał kontakt z cieczą, ale przecież działa normalnie. Prędzej czy później usterki wyjdą na światło dzienne, ale wtedy na naprawę może być już za późno. Reasumując: jeśli Twój iPhone miał kontakt z wodą wyłącz go wyjmij szufladkę SIM i skorzystaj z pomocy specjalisty. To jedyna droga gwarantująca, że urządzenie powróci do pełnej sprawności.
powrót do bloga