Czy warto ryzykować kupując zamiennik?

Często pojawiające się pytanie – co wybrać, zamiennik czy oryginalna część? W tym wpisie skupimy się na wyświetlaczach oraz bateriach.

 

ZALETY: 

  • niższa cena

WADY:

  • Dużo mniejsza ilość wyświetlanych kolorów (w miejscach gdzie występują obok siebie różne odcienie tego samego koloru, głównie czarnego, widzimy tylko jeden odcień tego koloru)
  • Rażąco mniejszy kąt widzenia.
  • Znacznie mniejsza odpornośc na uszkodzenia mechaniczne.
  • Większa awaryjność: szybko pojawiające się bad pixele, przebarwienia, pasy, poświaty oraz problemy z dotykiem

Zdecydowana większość przemawia za tym, by wybrać oryginalne części.

A co z bateriami?

Na pewno nie raz słyszeliście, że telefon wybuchł raniąc użytkownika. Po sieci krąży także wiele doniesień na temat pożarów wzniecanych przez baterie. Akumulatory mogą być bardzo groźne. Na rynku dostępne są głównie akumulatory litowo-jonowe. Wyginanie bądź zgniatanie takich baterii może doprowadzić do rozsadzenia baterii, bądź nawet jej wybuchu.

Decydując się na zamiennik równocześnie narażasz się na niebezpieczeństwo. Nieoryginalne baterie zazwyczaj produkowane są w dużo niższych standartach w porównaniu z oryginalnymi bateriami co za tym idzie są gorszej jakości. Producenci  by taniej wyprodukować akumulator często nie montują układów chroniących przed przeładowaniem, co może skutkować uszkodzeniem samej baterii oraz całego urządzenia.

Niebezpieczeństwo to nie jedyny problem w przypadku zamienników. Kolejnym faktem jest niższa pojemność niż w przypadku oryginałów. Producenci bardzo często zawyżają rzeczywistą pojemność  baterii. Co to znaczy? Producent zapewnia, że bateria ma pojemność np. 3000mah, tymczasem rzeczywista pojemność jest bardzo często nawet dwukrotnie niższa, czyli we wspomnianym przypadku pojemność wynosiłaby 1500mah.

powrót do bloga